Ekonomik toparlanma mali krize toslayabilir

IIF verilerine göre küresel borcun ülkelerin toplam GSYH’sine oranı ise geçen yıl 35 puan artarak yüzde 355’in üzerine çıktı. Söz konusu oranda kaydedilen artışın, 2008’deki küresel mali krizde görülen yükselişin çok ötesinde olduğu belirtildi. Bu borçluluk ortamında hem gelişen hem de gelişmiş ekonomiler 2021’de krizin etkilerini giderip toparlanmayı umuyorlar. Ancak işler planlandığı gibi gitmeyebilir. Ekonomist Atilla Yeşilada’nın başında olduğu Istanbulanalytics ekibinin hafta içinde geçtiği piyasa notuna göre, “salgın yarın bitse dahi, dünya ekonomisinin kısa erimde çıktı açığını kapatıp 2019 zirvesinin ötesine gideceğine dair yeterli kanıt yok.” Istanbulanalytics uzmanlarına göre küresel riskli varlıklarda mayısa kadar ciddi bir çöküş ihtimali düşük, çünkü halihazırda fiyatlamaları şekillendiren beklentilerin abartılı olduğu ancak mayıs ayı gibi ortaya çıkacak.

 

 

Makalenin tamamını okumak için tıklayın

 

Değerli Okurlar

 

21  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

21 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

istanbulanalytics@gmail.com