COVID-19 SONRASI DÜNYA: HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Karşımızda 2021 için iki ayrı konsensus kümesi var. Bir yanda, yatırım bankaları, finans basını ve Varlık Yönetim Şirketi araştırmalarının “yılın ikinci yarısında her şey normale dönecek” şeklinde özetlenebilecek görüşü var. Öte yanda ise IMF ve Dünya Bankası gibi ulusüstü kurumlar ve kredi derecelendirme kuruluşlarının daha temkinli ve “normale dönüş zor olacak” mesajını veren raporları.

 

İyimserlerin görüşleri için Bloomberg:

Temkinli kampın görüşleri için NO GOING BACK IMF Başkanı KRISTALINA GEORGIEVA  bakabilirsiniz.

 

Bu iki kümeyi ayrıştıran üç temel varsayım var:

  • Aşı salgına kesin çare olur mu olmaz mı?
  • Salgın bitse de geride “yara izleri” (scarring, kalıcı ekonomik etkiler) bırakacak mı bırakmayacak mı?
  • İnsanlık bu salgından ders aldı mı, yoksa eski davranışlarına mı dönecek?

Birinci küme, yani iyimserler bu üç soruya da EVET cevabı veriyor.  Biz daha çok ulusüstü kurumlar ve kredi derecelendirme kuruluşlarının safında yer aldık.  Yani, 2021 2020’den daha iyi geçecek, ama dünya ekonomisi 2025’e kadar Covid-19 öncesi patikasına dönemeyecek.

Ek olarak, jeo-politik risklerin de Trump döneminde gözlendiği ölçüde akut olmadığı, ama yine de ekonomik aktivite ve davranışları olumsuz yönde etkileyeceği bir gelecek görüyoruz.

Son olarak, paranın hiçbir zaman bedava olmadığını hatırlatırız.  Ucuz parayla sürüklenen riskli varlık rallilerinin mali krizle sonlanacağını daha önce de gördük, bu kez de göreceğimizden kaygılıyız.

 

2021 dünya için bir geçiş yılı olacak.  2020’den daha iyi geçecek, fakat iyimser beklentiler tatmin edilmeyecek. Fakat, biraz şans, biraz da dünya liderlerinin işbirliği sayesinde 2022’de yeni bir çağın temelleri atılabilir.

 

 

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

istanbulanalytics@gmail.com