TÜRKİYE EKONOMİSİ 2021 ÖNGÖRÜLERİ

Bir önceki raporda da ifade ettik, Türkiye’nin bu derin girdaptan kurtulması için IMF stand-by programı şart. Eğer Erdoğan bu fikre direnirse, kışı sosyo-politik çalkantı ve çok derin bir resesyonla kaybederiz.

Ekonomiye döndüğümüzde, 2021’de çok düşük bir büyüme bekliyoruz ki, bu konuda konsensustan tamamen ayrı düşünüyoruz. İşsizlik de 2021’de bir noktada patlayacak.

Enflasyonda ivme gittikçe hızlanıyor. Yİ-ÜFE ve kur geçirgenliğinin üstünde kuraklık ve küresel gıda fiyatlarında artışı eklediğimizde karşımıza 2021’de %15.2’lere varacak bir TÜFE şekilleniyor.

Bu beklentiler içinde, TCMB’nin bir kez değil, enflasyon kontrol altına alınıp, FX rezervleri kırılganlıkları engelleyecek ölçüye yükselinceye kadar parasal sıkılaştırma uygulamasını bekleriz. Dedik ya, öngörüler çok riskli, çünkü Erdoğan’ın Ağbal’a ne ölçüde yetki verdiğini ancak 24 Aralık PPK toplantısında ölçebileceğiz.

Covid-19 ilk dalgada yalnız para politikası değil, bütçede de manevra alanı tüketildi.  3Ç’de kredi ve yeniden açılma kaynaklı büyüme sayesinde vergi gelirleri beklentimizi aştı.  Bu seneyi GSYH’nın 54.5’i oranında bir merkezi bütçe çapı ile bitirebiliriz.  Fakat gelecek yıl Maliye’nin işi çok zor. Düşük büyüme vergi gelirlerini de yavaşlatacağı gibi, yeniden kapanan ekonomiye destek vermenin yükü de küçümseniyor.  Ayrıca Hazine’nin borçlanması da kolay değil.  2021 finansal yükü şimdiden çok ağır.

Cari açık özelinde, Covid-19 ve halkın TL’ye güvensizliğini yansıtan altın ithalatı yüzünden görünüm çok bozuktu. 2021’de Türkiye büyümeyecek ve turizm muhtemelen FX gelirlerine daha yüksek katkı verecek.  Finans hesabından FX çıkışlarının da artık sona yaklaştığı düşüncesindeyiz.  Cari açık korkutucu olmaz, fakat IMF programı olmadan da TCMB FX rezervlerini yükseltemeyeceği gibi, TL’de değer kaybının durması da kolay olmaz.

 

To learn about our research services, visit our website here

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

istanbulanalytics@gmail.com