Armenia, Azerbaijan Trade Accusations in Nagorno-Karabakh Dispute

Ankara and Moscow have deepened their relationship, cooperating in Syria despite backing rival sides in that country’s civil war. But Yesilada says the recent stepping up of attacks by the Russian-backed Syrian government against Syria’s Idlib rebel enclave puts strains on Russian-Turkish ties.

People queue to donate blood for those who were injured during clashes in the breakaway region of Nagorno-Karabakh, in Yerevan
A woman collects data as people queue to donate blood for those who were injured during clashes in the breakaway region of Nagorno-Karabakh, near the Hematology Center in Yerevan, Armenia, Sept. 28, 2020. (Photolure via Reuters)

“I don’t think [Russian President Vladimir] Putin and Erdogan are as close as they used to be,” said Yesilada. “Erdogan wants Putin to know he can hurt him as much as he can hurt him and perhaps wants to leverage the Azerbaijan issue to extract some concessions in Syria.”

 

 

To read the entire article, click link here

 

To learn about our research services, visit our website here

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com