Zor sınav öncesi kur ateşi harlandı

Diğer yandan ekonomist Atilla Yeşilada’nın başında bulunduğu Istanbulanalytics’in son raporunda Türkiye’nin de içinde yer aldığı gelişen ülke piyasalarına mercek tutuldu. Raporda, şu yorum dikkatimizi çekti: “Henüz borç krizlerinden konuşmak için çok erken olduğu düşüncesindeyiz. Kaygımız daha kısa erimli ve büyümeye yönelik. ABD-AB’nin fren yaptığı bir kış döneminde, Kovid-19 pandemisi esnasında döviz borç yükünü daha da artıran yüksek kredi notlu gelişmekte olan ülkeler, vergi geliri ve (özel sektör) ciro üretmekte zorlanacak. Bu durumda, doların sürekli değer kaybetmesi senaryosu haricinde, bütçe kaynakları ve nakit akımı gittikçe artan oranda finansman giderlerine hasredilerek, istihdam ve sabit sermaye yatırımlarını frenleyecek. Spreadler (alım satım farkları) çok geniş kaldığı için borçlanamayan, ya da borçlanmaktan feragat eden ülkeler ise Türkiye’nin kaderine maruz kalacak.

 

Recep Erçin’e teşekkürlerimle

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com