Turkey facing perfect storm of COVID-19, policy missteps and a Biden presidency – top analyst

“The Erdoğan administration puts ideology before solid economic ideas,” Yeşilada told Ahval in a podcast.

Yeşilada highlighted Erdoğan’s opposition to the central bank raising interest rates, which he said was based on the mistaken belief that higher borrowing costs would stoke inflation. Therefore, interest rates of 8.25 percent are actually negative in the country, when taking account of inflation of 11.8 percent.

On the economic impact of COVID-19, Yeşilada said that the pandemic was making many pre-existing problems in Turkey worse. On unemployment, many Turkish businesses harmed by the outbreak may not recover and workers who lost their jobs may not find new ones even after a vaccine is produced, he said.

Shortcomings in the education system were also making new graduates less competitive compared to their peers abroad, meaning they were ill-equipped to take on new jobs in so-called Industry 4.0 fields such as artificial intelligence.

 

 

To learn about our research services, visit our website here

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com