Ekonomide Organik Dijitalleşme–Atilla Yeşilada’yla söyleşi

Lukwise Ekibi’ne benimle söyleşi yaptıkları için çok teşekkür ederim. Sosyal medya ve ekonomi hakkında anlatmak istediğim çok şey vardı, vesile oldular.  Bir alıntı vereyim, söyleşini tamamı linkte:

 

Türkiye’de gördüğüm bir hatayı işaretlemek isterim. İzleyici sürekli sansasyonel, siyasi duruşu vurgulayan, döviz ve yatırıma yönelik içerik istiyor. Bu talebe göre üretenlerin büyük kısmı piyasada tutunamayacak. Çünkü mali piyasaları tahmin etmek çok zor ve ortada kriz yokken “kriz var” diye bağırmak  bir süre sonra itibarı düşürüyor.

Ben hızla takipçi çekmek veya bu faaliyetten gelirimi kısa vadede maksimize etmek niyetinde değilim. Çektiğim videoların veya paylaştığım içeriklerin önemli bölümünün trafik cezbetmeyeceğini de önceden seziyorum. Ama, topluma istediğini değil, ihtiyacı olanı vermek, bir süre sonra özgün, sadık ve bilnçi bir takipçi kitlesi oluşturuyor. Bunlar çok yavaş büyüyecek, fakat orta vadede rakip veya meslektaşlarıma nazaran daha kalıcı olacağım kanaatindeyim.

Türkiye açısından en büyük eksik yabancı dilde YouTube veya twitter-Instagram içeriği üretemememiz. Halbuki tüm dünyada ekonomi, yatırım, iş ilişkileri,  kültür turizmi ve siyasi gelişmeleri öğrenmek nedeniyle Türkiye’de ne olup bittiğini öğrenmek isteyen keşfedilmemiş bir izleyici kitlesi var. Bu kitleye yönelik ayrı YouTube (Real Turkey Channel) ve Facebook ve Twitter’da sadece İngilizce içerik ürettiğim hesaplar oluşturdum.  Nihayetinde sadece İngilizce içerik sunduğumuz www.paturkey.com adlı bir websitemiz var. Uluslararası takipçiyi yakalamak ve sadakatini sağlamak yerli piyasaya hitap etmekten çok daha zor ve uzun soluklu bir çaba. Ancak, gerek bu meslekte kalıcılık gerekse gelir maksimizasyonu açısından İngilizce yayın şart.

Tüm söyleşi bu linkte

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com