Erdoğan Hypes Yet Another Hydrocarbon Discovery

It might be useful to compare Turkey’s 320 bcm gas discovery with the proven reserves of some of the countries that are not “global powers:” Turkmenistan, 12.1 trillion cubic meters (tcm); Algeria, 4.5 tcm; Egypt, 2.2 tcm; Kazakhstan, 1.8 tcm; Uzbekistan, 1.5 tcm; Oman, 677 bcm; Pakistan, 567 bcm; Bangladesh, 549 bcm; Peru, 375 bcm; and Angola, 343 bcm. That is not really the elite club of world power.

Experts remain cautious. “There are a lot of unknowns,” said analyst Atilla Yeşilada of Global Source Partners. “We don’t know how much it’s going to cost to extract, what the purity of the gas is, all at a time of record low gas prices.”

“Turkey, Yeşilada continued, “is committed to long-term contracts of buying piped gas from Iran, Azerbaijan and Russia. You can’t simply walk out of those contracts… Selling gas on the world market will not be easy either, as there is an oversupply.”

 

 

To read the entire article click here

 

To learn about our research services, visit our website here

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com