2020-2021 SİYASİ VE EKONOMİK ÖNGÖRÜLERİMİZİ YENİLEDİK 

Giriş

Pazartesi günü yayınlanan İngilizce Çeyreklik Değerlendirme Raporu’nda Türkiye siyaseti ve ekonomisi için 2020-2021 öngörülerimizi yeniledik.  Bu GADT raporunda “Gas Dreams, Harsh Realities” başlıklı çeyreklik raporumuzun özetini sunuyoruz.  Rapor İstanbulAnalytics Ekibi tarafından kaleme alındı. Bu raporda, küresel ve güncel gelişmeleri bir kenara koyup oldukça karamsar görünen Türkiye öngörülerimize odaklanmak istedik.  Birçok noktada, dünya basınında sunulan Türkiye tezinden ve pek çok meslektaşımızdan farklı düşünüyoruz. Aşağıda (sf: 2) 2020-2021 öngörülerimizin özet tablosunu sunduk.  Girişte çıkarımlarımızı kısaca özetleyip, rapora geçelim:

  • Doğal gaz keşfi 2023’e kadar ekonomik değil, siyasi yansımaları olur.
  • Öngörü ufkumuzda Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz gerginlikleri kayda değer riskler arzetmiyor. Türkiye için tek gerçek dış politika riski Biden’ın seçilmesi olur.
  • Aylardır yazdığımız gibi, sonbahara girerken, Türkiye bir kez daha Covid-19’a yenik düştü.Salgının kış aylarında şiddetini artırması en olası senaryomuz.
  • Bu senaryo ekonomide beklediğimiz duraksamayı perçinleyeceği gibi, siyasi istikrarsızlığı artırma potansiyeli de taşıyor.
  • Büyüme konusunda özellikle 2021 yılında konsensusun çok dışındayız. Finansal kısıtlamalar ve uzun süren bir sabit sermaye yatırımı kuraklığı nedeniyle, 2021 yılında reel GSYİH büyümesi potansiyelin çok altında kalacak.
  • Enflasyonda tek haneye dönüş imkansız. Devalüasyonun yanında, fiyat katılığı ve TCMB’nin güvenilirliğini kaybetmesi enflasyonu azdıracak.
  • TCMB’nin arka kapıdan icra ettiği faiz artırımları etkisiz kalacak. Türkiye’nin dört başı mamur bir para politikası çerçevesi, IMF mali desteği ve yüksek oranda parasal sıkılaştırmaya ihtiyacı var.
  • Ağustos nakit bütçesinde de gözlediğimiz yüksek tempolu vergi geliri artışlarının yılın son çeyreğinde sürmesini beklemiyoruz.  Bütçe açığı 2020-2021 döneminde çok yüksek seyredecek. Henüz borç moratoryumu veya temerrütten bahsetmek için çok erken, fakat Türkiye ekonomik istikrarın son çivisi olan mali çıpasını da yitirdi ki, geri gelmesi kolay değil.
  • 2020 sonunda cari açık/GDYİH oranı %5’i bulabilir.  Finansman açıkları da sürecek.  TL artık adil değerinin de altına düştü, fakat dış finansman sıkıntısı, siyasi hatalar ve Biden’ın seçilmesi gibi senaryolar bizi ürkütüyor. Normal şartlarda TCMB ve bankaların döviz varlıkları dış borcu ödemeye yeterli, fakat “stress senaryolarını” yani çift haneli ani bir devalüasyon şokunu da göz ardı edemeyiz.

Raporun kritik paragraflarını paylaşıyoruz

 

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com