TRUMP, TİCARET VE TÜRKİYE

İstanbulAnalytics Ekibi  bu raporunu jeo-politik gelişmelere ve dünya ekonomisine ayırdı. Bu GADT’ta (Global Analitik Dinamik Tahminler)  kullandığımız başlık Bloomberg’in “Trump, trade and Turkey weigh on emerging markets” başlıklı makalesinden esinlendi.  Bloomberg sayesinde rapora biraz da Türkiye sıkıştırdık.

 

Rapora jeo-politik gelişmelerden başlıyoruz, çünkü gittikçe kızışan ABD başkanlık yarışı yalnız ABD ekonomisi ve piyasalarına değil, Yerküre’de yeşermeye başlayan narin toparlanmaya da darbe vurabilir. Türkiye açısından ise Suriye ve Libya’da savaşırken, bir de karşımıza Ege yüzünden Yunanistan’la çatışma riski çıktı. Doğu Akdeniz artık Orta Doğu kadar riskli bir bölge olarak algılanacak.

 

ABD ve Çin arasında Medeniyet Savaşları gittikçe şiddetlenirken, birçok ülkede toplu gösterilerin baş gösterdiğini not ediyoruz. Halkların yönetime karşı biriken öfkesi Covid-19 krizine yetersiz tepki ile birleştiğinde, sokağa taşıyor. Türkiye de bu dersi iyi anlamalı.

 

Dünya ekonomisini incelerken dört kaynağa bakarız:

  • Piyasalar ne diyor?
  • Veriler ne anlatıyor?
  • Uzman görüşleri ne yönde?

Ve

  • Covid-19 krizinden bu yana peydahlanan “yüksek frekanslı veriler”.

Bunlar restoran ve sinema ziyaretlerinde hava kirliliği ölçümleri ve anayollarda trafik yoğunluğuna kadar uzanan çok geniş çok sık ölçülebilen veri dizinleri. Her birinin ekonomi ile alakası var, fakat onlardan yola çıkarak GSYİH ölçüm ve tahmini yapmak da çok zor.

Piyasaların bir likidite serabına kapılıp temel veriler ve jeo-politik risklerden tamamen koptuğunu düşündüğümüz için, onlara pek kulak vermiyoruz. Resmi verileri hala çok dikkatle inceliyoruz, fakat pandeminin sürekli yer, şekil ve hız değiştirmesi onların da yararlılık değerini düşürüyor. Bu yüzden analizimiz bir süreliğine büyük ölçüde uzman görüşleri ve yüksek frekanslı verilere ağırlık tanıyacak.

Bu açıdan baktığımızda, hemen her analizin odak noktasınsa Covid-19 pandemisinin seyrinin temel değişken olarak yer aldığını görüyoruz. Bunun altını çizmek istedik, çünkü bazen biz bile Covid-19 paranoyasına kapılıp kapılmadığımızı düşünüyoruz.  Rus aşısı çok temkinli karşılandı, eğer global tıp camiası “evet” derse, biz de derhal global ekonomi için çok iyimser bir duruşa geçeceğiz. Ama şimdilik pek öyle görünmüyor..Bu raporda öznemiz Türkiye değil, ama ülkemiz için de tahminlerimizi iyimser yönde yenileriz.

Ancak, aşının yararlı olmadığı daha gerçekçi bir dünyada, salgının kış aylarında şiddetini artıracağı ve her ekonomide değişik boyutlarda hasar yaratacağını öne sürüyoruz. Gelişmiş Ülkeler açısından da riskler mevcut, fakat bunlar kısa vadede yönetilebilir. Asıl “yumuşak karın” Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP). Sonbahar-Kış döneminde GOÜ’in ekonomik görünümlerinin iyice bozulacağını ve zayıf ekonomik yapısı olan her GOÜ’den çok sayıda firmanın iflasa sürükleneceğini öngörüyoruz.

 

Ekteki PDF dosyasında GADT Raporu’nun tamamını bulacaksınız.

 

 

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com