Yeşilada: Negatif faiz balona yol açtı, yatırım amaçlı emlak almayın; markalı konutların fiyatı yüzde 10-20 düşecek

Ekonomist Atilla Yeşilada, ekonomiyi canlandırmak için bankaların mevduata negatif faiz vermesinin birçok sektörde fiyat balonlarının oluşmasına yol açtığı uyarısı yaptı. Video kanalında kredilerdeki büyümeyi değerlendiren Yeşilada, yılbaşından bu yana kredilerin yüzde 23.6 arttığını, 13 haftalık hareketli ortalamaya göre ise kredilerin yüzde 76.1 büyüdüğünü belirtti. Kredilerin nominal gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinden daha fazla büyüdüğü ülkelerde krizlerin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Yeşilada, Amerikalı iktisatçılar Kenneth Rogoff ve Carmen Reinhart’ın çalışmalarının bunu tartışmaya yer kalmayacak şekilde gösterdiğini ifade etti.

 

 

Haberin tamamını okumak için tıklayın

 

Videoyu seyretmek için tıklayın

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Ekibimiz sık sık Türkiye ve yurtdışında iş dünyası ve akademiye sunumlar yapmak üzere davet edilir.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com