Erdoganomics, epidemics and politickings: A story of Turkey, 2021

Our current thoughts on Turkish economy and politics

 

  • Turkey’s economic policy mix, called Erdoganomics is unique on this planet. It is currently committing the Fatal Sin: Violating the Impossible Trilemma.
  • The exchange, interest and inflation rate trio is widely off balance, it is the recipe for a BoP shock in 4Q2020.
  • Erdoganomics is also hampering the recovery from the Covid-19 blow, which despite Health Ministry stats, is poised to enjoy a second peak in the summer.
  • Turkey is doomed to a deep recession, which will turn into “secular stagnation” in 2021.
  • Erdogan is inventing new agendas each day to divert attention from economic misery. Polls say he is failing.
  • 4Q2020 is going to be extremely turbulent, with three scenarios: Early elections, calling in IMF, or a prolonged power struggle.
  • Turkey can’t survive another year of Erdoganomics, ergo things must change. But how?

 

To obtain information on our research services, please visit our website at this address

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Ekibimiz sık sık Türkiye ve yurtdışında iş dünyası ve akademiye sunumlar yapmak üzere davet edilir.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com