İstanbulAnalytics Temmuz öngörüleri:  Dönüm noktaları

 

 

 

Rapor’da Temmuz ayında Covid-19 pandemesinin bitmesi ve ekonomide hızlı toparlanma umutlarının söneceğini öngörüyoruz. ABD koronadan kasıp kavruluyor, Global Source Partners Çin ekibimiz de 2020 GSYİH büyüme tahminini %1.7’ye aşağı revize etti.   Devletlerin ikinci kez sokağa çıkma yasağı ya da geniş kapsamlı karantinalar ilan etmeyeceğine eminiz, fakat buna güvenerek ekonomilerde toparlanma sürer diyen meslektaşlarımız ve stratejistlerden çok keskin çizgilerle ayrışıyoruz.

Ekonomi açık kalacak, ama her toplumda oranı değişen bilinçli veya ürkek vatandaş kitlesi kendiliğinden evine kapanacak.  Tüketimde daralma kaçınılmaz oluyor. Riskli varlıklarda bir düzeltme kesin, fakat Fed-AMB-BoJ üçlüsünün tetikte olmasına güveniyoruz.  Kriz yok, stress var. Trump artık FOX News anketinde bile Biden’ın gerisinde kalıyor. Temmuz’dan başlayarak iyi kestirilemez davranışlar sergileyeceği ve global risk algısını sürekli yüksek tutacağını düşünüyoruz. T

ürkiye’de ise karmaşa, baskı ve AKP-MHP’nin gündemi değiştirme çabaları tüm hızıyla devam edecek.  Halk korona ve işsizlik yorgunu. Bu durum değişmedikçe, AKP-MHP oy kazanamaz.  Sonbaharda erken seçimin hala yüksek olasılık taşıdığı tezimizin de altını çiziyoruz. Libya’da ekonomi, seçmen veya piyasaların algısını bozacak boyutta bir Mısır-Türkiye çatışması beklemiyoruz.

Ekonomi ise yukarda andığımız tüketim daralması ve turist gelirlerinin daralması yüzünden  Temmuz verilerinden itibaren keskin bir patinaj çekecek. TCMB’nin TL’yi yaz boyunca kontrol altında tutması en olası senaryo.  Ancak, bedeli ya ekonomik dengeleri bozacak miktarda para basmak, ya da mevduattan DİBS eğrisine kadar geniş yelpazede faizlerin yükselmesi olacak. Borsa diğer menkullere göre çok daha az zarar görecek.  VIX call opsiyonları, dolar/TL volatilite opsiyonları, altın en beğendiğimiz menkul kıymetler. Petrolde ralli Ağustos’da biter.  Euro/dolar‘da  çalkantının dalga boyu yükselecek, fakat yeni bir trend beklemiyoruz.

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com