Gururla sunuyoruz: Turkish Economy at the Crossroads

Turkish Economy at the Crossroads: Facing the Challenges Ahead is an exciting new volume of articles from prominent experts, edited by two distinguished economists. Despite its international stature and its diversified open-market economy, the global literature on Turkey is dispersed and sparse. The book aims to remedy this shortcoming by providing readers interested in Turkey with a balanced and up-to-date overview of the economy.

turkish economy-bizim kitap

 

https://www.worldscientific.com/worldscibooks/10.1142/11682  

Topics discussed include trends in long-term political economy, post-2001 macroeconomic policies, tradable and non-tradable sectors and their impact on income distribution, capital flows and financial imbalances, success and problems of structural transformation at the micro level, characteristics of the labor markets with special emphasis on female employment, Turkey’s long lasting but difficult relations with the European Union and possible scenarios for the near future. This unified approach permits to highlight and tackle effectively the challenges and risks Turkey faces in the final and critical stage of transition to a modern developed society.

 

Contents:

 • About the Editors
 • About the Contributors
 • Introduction (Asaf S Akat and Seyfettin Gürsel)
 • Economic Policies, Institutional Change, and Economic Growth since 1980 (Şevket Pamuk)
 • High-Quality Versus Low-Quality Growth in Turkey: Causes and Consequences (Daron Acemoğlu and E Murat Üçer)
 • Productivity, Reallocation, and Structural Change: An Assessment (Izak Atiyas and Ozan Bakıs)
 • Financial Cycles of the Turkish Economy: How Will It End This Time? (M Ege Yazgan)
 • Structural Transformation and Income Distribution in Turkey (Öner Günçavdı and Ayşe Aylin Bayar)
 • Labor Market Challenges in Turkey (Gökçe Uysal, Hande Paker, and Selin Pelek)
 • European Union and Turkey: Why It Failed? What is Next? (Cengiz Aktar)
 • Turkey’s Development Conundrum: Three Scenarios for the Next 10 Years (Atilla Yeşilada)

Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri ve siyaset bilimciler tarafından kaleme alınan bu kitap,  Eylül ayında dünyanın ilgisine sunulacak.  Prof Dr Seyfettin Gürsel ve Asaf Savaş’ın yanında, Daron Acemoğlu, Murat Üçer, Atilla Yeşilada, Izak Atiyas, Ozan Bakıs, M Ege Yazgan, Öner Günçavdı ve Ayşe Aylin Bayar, Gökçe Uysal, Hande Paker, ve Selin Pelek, Şevket Pamuk, Cengiz Aktar ve Atilla Yeşilada da kitapta   değişik fasılları yazdı.

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.   Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com