2020’ye akıldışı beklentiler ve bozulan kamu yönetimi ile girdik

 

 

Sevgili Okurlar,

 

2020 tahminlerin tam tersine, felaketlerle başladı. Dünyada ABD-İran gerginliği ardından hala kontrol altına alınamayan koronavirüs salgını etkisini yıl boyunca hissettirecek. Türkiye’de ise artık başkanlık sistemi devlet ve halk üzerinde kontrolünü yitirdi. Piyasalar manipüle edilerek, ekonomi para basarak ve bütçe harcamaları ile pompalanarak günü idare ediyoruz, ama sistem içerden çürüdü.

İstanbulAnalytcis olarak konsensusun çok zıttında bir fikir ileri sürüyoruz, ama   zaten özelliğimiz de bu.  Diğerlerinden bir adım ya da hamle ötesini görmeye çalışmak. 5 Şubat Perşembe sabahı yazdığımız GADT Raporunda şu ifadeleri kullandık:

Global yatırımcılar arasında akıldışı bir iyimserlik havası esiyor. Çok yakın ve ölçülmesi kolay risklerin göz ardı edilmesi bir anlamda bir beklenti balonu ki, sonunda patlayacak. Bu kez de zamanlaması belli olmamakla birlikte, mali piyasalarda çok sert bir satış dalgasının reel ekonomiyi iyice tökezleteceğinden ciddi biçimde kaygılanmaya başladık.

Türkiye’de ise artık hile ve desise bir yönetim tarzı olarak Saray’dan TUIK’a kadar bütün kurumların davranışlarına yerleşiyor. Bunun en güzel örneği hangi gelir grubunu temsil ettiği belli olmayan yeni enflasyon sepetidir, fakat diğer örneklerini de sıralayacağız.  Herkesin kafasındaki bir numaralı sorun olan İdlib’i en sona sakladık, çünkü dışarda ve içerde “rasyoneliteyi” inkar eden davranışlar üzerine kurulu sistemin Türkiye özelinde yıkılışını İdlib tetikleyebilir.

 

Raporun tamamını da PDF dosyası olarak sizlerle paylaşıyoruz.  20 yıldır bu tür haftalık raporlarla orta ölçekli şirketlere Türkiye ve dünyayı anlatmaya, karar vermelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizi de okurlarımız arasında görmek isteriz. Eğer araştırma örneklerimizi okumak, ya da yıllık abonelik şartlarımızı öğrenmek isterseniz, bize e-mail atın. Adresimiz:  İstanbulanalytics@gmail.com

 

Atilla Yesilada