Erdogan Warns Moscow on Idlib Amid Fears of Refugee Exodus

Ankara claims the cost of hosting Syrians is more than $40 billion. Mounting public discontent is cited as the driver behind the defeats suffered by Erdogan’s AKP in last year’s local elections. The prospect of a new exodus from Idlib could be politically fatal for the Turkish president.

“All the polls show a deep distaste for Syrians, given the economic difficulties in Turkey,” said Yesilada. “They drive the wages down; there are social problems. If you take another half-a-million refugees in or try to feed them across the border in Syria, it’s going to be a major blow to Erdogan’s popularity, which is already sinking, because his open-door policy has completely backfired.”

 

 

To read the article, click here

 

To learn more about Atilla Yesilada, visit our English language website at this address

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Ekibimiz sık sık Türkiye ve yurtdışında iş dünyası ve akademiye sunumlar yapmak üzere davet edilir.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com