Erdogan Fights Back as Challenges Loom From Former Allies

‘He thinks all the bad things that are happening are because his deputies, his lieutenants, are not listening to him. And there is widespread disloyalty in the party,” said analyst Atilla Yesilada of Global Source Partners.

“But at the end, he will end up losing,” Yesilada said. “Most of the commentary form pro-AKP and dissident media is Ali Babacan and Davutoglu don’t need to do anything. It’s Erdogan’s mistakes that will push supporters towards them, and I would not rule out early elections in 2020.”

 

To read the entire article click here

 

To inquire about our research and consultancy  services, visit our website

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Ekibimiz sık sık Türkiye ve yurtdışında iş dünyası ve akademiye sunumlar yapmak üzere davet edilir.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com