Erdogan’s War on Turkey’s Rising Food Prices Leaves Casualties

“Shrinkflation has started, which is instead of rising prices, companies selling in smaller formats,” explains Atilla Yesilada, analysts for Global Source Partners.

“So a 100-gram chocolate bar is now being sold for the same price but it’s only 80 grams and it’s the same for toothpaste, etc. The plates are getting smaller in cheap restaurants, as people can’t afford full portions,” added Yesilada.

 

To read the rest of Yesilada’s comments and the full article, click here

 

 

To obtain information on our reserach services, pls visit  our website

 

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com