Turkey’s ruling party turns to economic ‘tricks’ as polls loom

Chafing under strict fiscal constraints imposed after last year’s painful currency crisis, the government has been forced to resort to more creative attempts to stimulate the economy and give a morale boost to the electorate. “Traditional means of doling out the pork are out,” said Atilla Yesilada, an Istanbul-based analyst at the consultancy GlobalSource partners. “Instead we see tricks.”  Those tricks have ranged from leaning heavily on the country’s state banks to pressing retailers to hold down their prices. But some analysts wonder whether such an approach will last, or whether a nervous president will eventually revert to more conventional spending tactics — to win whatever the cost.

 

 

To read rest of the article, click here 

 

To inquire about Atilla Yesilada and Istanbulanalytics research products, visit our website www.istanbulanalytics.com

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com