Can Sarvan: Atilla Yeşilada ile sohbet

Kıbrıs Gazetesi ekonomi yazarı Can Sarvan KKTC ziyaretim esnasında benimle röportaj yapıp yayınladı, kendisine tşkr, tüm Kıbrıs’lı soydaşlarıma   sonsuz sevgiler.

 

İşte bir paragraf:

 

Geleneksel olarak Kıbrıs’ta eğitime çok daha fazla önem veriliyor. Kuzey Kıbrıs’ta yapılan en akıllıca işlerden biri, uluslararası üniversitelerin kurulmasıdır. Hizmet sektörü de çok önemli. Türkiye’den artık çok daha fazla turist geleceği için turizmde bir patlama yaşanacağını düşünüyorum. Çünkü insanların Türkiye’den uzak lokasyonlara gidecek geliri olmayacak. Eğitim politikanızın hızla teknoloji merkezli olacak şekilde evrilmesini tavsiye ederim. Kuzey Kıbrıs’ın neden offshore bir yazılım merkezi olmadığını anlayamıyorum. Burada sanayi yapamazsınız çünkü mallarınız ambargoya tabidir. Yazılımın ise lokasyonu yok, kimse sizi tespit etmek derdine düşmez. Yazılımı burada yapın, fatura sorunsa Avrupa’ya Türkiye’den satın. Öte yandan, Kuzey Kıbrıs neden bir call center merkezi olmasın? İstanbul’da maliyetler çok yüksek. Kıbrıs çok daha ucuz. Niçin büyük şirketler call center’larını buraya taşımıyor? Türkiye’de işe gitmek için çalışanların trafikte harcadığı vakit düşünüldüğünde, kiralar da daha düşük olduğuna göre Kuzey Kıbrıs call center’ların merkezi haline gelebilir. Kimin nereden aradığının bir önemi yok ki o işte.

 

Sohbetin tamamı  için tıklayın

 

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com