Barbs not bouquets thrown at Turkey and EU’s “High-Level Political Dialogue Meeting”

VOA quoted analyst Atilla Yesilada of Global Source Partners as suggesting that the strong language from the EU commissioners in Ankara underlined Brussels’ present approach to Turkey. “I think [it is] unlike the United States, where there is a loud and inconclusive debate on what to do with Turkey, carrot or stick,” he reportedly said. “The Europeans have long decided to keep Erdogan at arm’s length, be nice to him, but don’t give him anything and I don’t think that is going to change.”

 

 

To read the article and rest of Atilla Yesilada’s quotes, click here

 

 

To inquire  about our  research  services, please visit www.istanbulanalytics.com  

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com