What next for Turkey after currency crisis? – Mark Bentley

As the currency crisis in Turkey abates, the question is what now lies in store for the economy and Turkish consumers, suffering from sky-high inflation and surging loan rates. Mark Bentley talks with Istanbul analyst Atilla Yesilada about how well the government is dealing with price rises of 24.5 percent. Turkey also needs a plan to help its Indebted corporations and aid its banks, which are becoming saddled with piles of bad loans. Failure could mean a credit crisis spurred by the lira’s losses of about 35 percent this year. Meanwhile, its still not clear how Turkey will handle the aftermath of the killing of dissident Saudi journalist Jamal Khashoggi and what the impact will be on its relations with the United States.

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com