Turkey’s Anti-Inflation Moves Unnerve Investors

Political analyst, Atilla Yesilada of Global Source Partners, warns the government’s efforts to curtail inflation are more likely to hurt the economy than help it.

“Some people are obviously trying to benefit from the currency turmoil, but a lot of people simply have no idea how to price and cost things. This is why they are simply raising prices by as much as the exchange rate,” Yesilada said. “By trying to stop this kind of behavior, the government is simply making things worse because if people can’t price appropriately, they will stop producing or selling. I understand in some grocery stores, pharmacies and supermarkets there is a shortage of some essential goods.”

 

To read  the entire article, click here

 

 

To inquire about our research and consultancy services, please visit our website

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com