Turkey-US Relations at Pivotal Point Amid Speculation on US Pastor

“It’s not only the evangelical base of Donald Trump. A wide range of Americans mostly view Brunson and other American detainees as political hostages,” said political analyst Atilla Yesilada of Global Source Partners.

“Any normalization of relations is out of the question as long as Brunson is detained,” he added. “If Brunson is not allowed to return home after Friday’s hearing, Trump may become impatient and impose more sanctions.”

The threat of further U.S. sanctions against Turkey’s embattled economy is fueling speculation the pastor will be freed.

 

To read the entire article, click here

 

To inquire about our research and consultancy services, visit our website

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com