Yurt dışına para transferi tehlikeli mi? Türk bankaları gerçekten kar ediyor mu? – Atilla Yeşilada

Türkiye’den yurt dışına para göndermek artık sorun mu? Dolar kuru yerini buldu mu yoksa yine yükselmesi an meselesi mi? McKinsey Türkiye’ye neden geliyor? Ekonomideki son gelişmeleri Dr. Atilla Yeşilada Euronews Türkçe için değerlendirdi.

 

 

Bankalar 3. çeyrekte ciddi karlar açıkladılar. Temmuz’da 4.5 milyar TL’nin ardından Ağustos’ta 4.5 milyar TL rekor kâr ilanı geldi. Sermaye yeterlilik oranı % 17.3’e yükselirken takipteki kredi oranı % 2.86’ya gerilediği duyuruldu. Ama Fitch not kırıyor. Neden?

Not kırılması normal hatta daha da fazla düşecek o notlar çünkü BBDK ve Türk bankaları çok büyük bir hata yapıyor. Türkiye’de batık veya takipteki kredi oranının yüzde 3 olmadığını sağır sultan bile biliyor. Makro ihtiyati tedbirler gevşetilerek aslında ölmüş krediler yaşıyormuş gibi gösteriliyor. Bütün dünyada herkesin Türkiye’deki gerçek batık kredilerin oranı konusunda şüphesi var.

Banka stres testlerinde de ortaya inandırıcı rakamlar koymadıkları için bu gidiş devam edecek. Herkesin bildiği bir gerçek daha var: Kredi faizleri 40-45’e dayandığı zaman kimse o kredileri geri ödeyemez. Dolayısıyla ben bankaların ya da BDDK’nın yerinde olsam bir an önce çıkıp gerçek batık ve takipteki kredi oranlarını açıklar ve üzerimdeki bu şaibeyi kaldırırım.

Muhtemelen takiptekiler yüzde 8 ama sen bunu söylemediğin zaman Moody’s raporunda yüzde 15’e varmış olablir.”

Aslında bankalar kar etmiyorlar

Şimdi bankaların karına baktığınızda kar büyük gibi geliyor ama geçen seneye göre rakam yüzde 14 artmış. Enflasyon ise ağustos sonunda yüzde 18 yani aslında bu bankalar kar etmiyorlar. Reel olarak zarardalar.

Bu Fitch ve Moody’s gibi kuruluşların siyasiliğini artık tartışmamamız gerekiyor böyle siyasi bir gündemleri yok. Geri kalanı tartışabiliriz. Yüzlerce ülkeyi değerlendiriyorlar ve bazen ABD’nin bile notunda indirime gidiyorlar. Bu malesef bizim McKinsey tartışması gibi herşeyde bir siyasi boyut görme huyumuz gerçekleri bulandırıyor ve görmermizi engelliyor.”

 

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın

 

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com