Corporate debt stress-ridden Turkey is running out of time – analysis

Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced a ban on using foreign currency for a raft of contracts, however, analysts note this is not enough to overcome the £254bn ($337bn) ucorporate debt denominated in foreign currency, the site noted.

“It doesn’t address the core problem – it simply shifts the FX burden from one group of economic actors to another,” Para Analiz quoted Atilla Yesilada, an Istanbul-based analyst at consultancy GlobalSource Partners, as saying.

To read the entire article click here

To inquire  about our research services, please visit the site

Değerli Okurlar

 

18 yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitemizin basın bölümünde gördüğünüz gibi görüşlerimiz  çok geniş bir kitle  tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır.  Bu tecrübeden yararlanmanızı dileriz.

Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:  istanbulanalytics@gmail.com