Türkçe Rapor örneğimiz

Giriş ve Yönetici Özeti

Mübarek Haziran ayını sessiz ve sakin idrak edemeyeceğiz, aksine gerek dünyada gerekse Türkiye’de çok sıcak ve çetin bir yaza başlangıç yapıyoruz. Yellen’in Cuma akşamı yaptığı konuşmada kısa zamanda ikinci faiz artırımının uyarıları vardı. Brexit olasılığının düşmesi ve ABD’den gelen veri akımının düzelmesi ile Haziran veya Temmuz’da Fed’in faizleri artırması Türkiye’nin içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar= GOP) için kayda değer tehlikeler arzediyor.  Bunların başında kredi spreadlerinin bir kez daha genişlemesi ve sıcak paranın ABD ve Euro-bölgesi’ne göç etmesi yer alıyor.

Türkiye’de ise politik risk primleri bir kez daha yükselecek. Yargıtay’ın MHP’de olağanüstü kongrenin 30 gün içinde yapılması kararı eşliğinde, AYM’nin de HDP MV’lerinin yaptığı dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair anayasa değişikliğinin hukuka aykırı olduğuna dair başvurusunun sonuçları,  AKP’nin nasıl başkanlık sistemine geçeceğine dair kararını belirleyecek. TBMM kapanmadan ya referandum ya da erken seçim kararı alınması ekonomi ve piyasalarda önemli  güven  kaybı yaratabilir. Siyasette başka riskler de var. AB ile mülteci anlaşması bozulmak üzere, AKP Suriye’li mültecileri Ege’ye salmaya cesaret ederse, AB sert yaptırımlar uygulayabilir. YPG’nin Rakka’ya harekatı ABD-Türkiye ilişkilerini biraz daha bozarken, Rıza Sarraf dosyasına eklenen deliller yarım düzine Türk bankasının da uluslararası alanda iş yapmasını engelleyebilir. En son olarak ise sınırımızda devam eden YPG-Özgür Suriye Ordusu ve IŞİD güç kavgası terör olarak ülkemize yansıyabilir.

 

Nisan’da turist girişlerinin %28 azalması terörün ekonomiye vereceği hasarın öncü göstergesi olarak büyük bir uyarıydı. Enflasyonda dibi gördük, zayıflayan kurun etkisiyle artık %8’e doğru tırmanış başlayacak. Bunlara karşın TCMB’nin parasal gevşemeden vazgeçeceğine inanmak güç. TL’nin yaz boyunca değer kaybederek diğer spot piyasaların da ahengini bozacağından endişeliyiz. Fed’in  ikinci faiz artırımı GOP’da tam  fiyatlanmadan ve AKP’nin başkanlık tasavvuruna nasıl erişeceği kesinliğe kavuşmadan riskli pozisyonlar almak  niyetinde değiliz.